Bieg Jakubowy to jedna z ważniejszych imprez biegowych, które cyklicznie odbywają się w krainie tysiąca jezior. W 2017 roku wzięło w nim udział blisko czterysta osób. Rok później liczba ta wzrosła do pięciuset. W minionym roku liczba chętnych przekroczyła siedmiuset biegaczy. Bieg Jakubowy stanowi część akcji Olsztyn Biega, której ideą jest popularyzacja biegania pośród mieszkańców regionu, a także wsparcie dla Fundacji Przyszłość Dla Dzieci.

Trasa biegu Jakubowego

Bieg Jakubowy to cykliczna impreza biegowa odbywająca się  w stolicy Warmii i Mazur. Zrzesza zarówno zawodowych biegaczy, jak i amatorów.

Dziesięciokilometrowa malownicza trasa, podzielona na dziesięć odcinków o różnej trudności, wiedzie pośród licznych atrakcji miasta. Jej punkt centralny stanowi słynne Jezioro Długie. Wszystkich zawodników biorących udział w biegu obowiązuje elektroniczny pomiar czasu.

Kto może wziąć udział w biegu?

Cechą charakterystyczną Biegu Jakubowego jest to, iż może wziąć w nim udział każdy, kto wpisze się na listę chętnych i otrzyma pakiet startowy.

Wprowadzone przez organizatorów przedziały wiekowe, zostały wyznaczone w nim co pięć lat. W każdej z kategorii za zdobycie trzech pierwszych miejsc nagrodę stanowią puchary. Niemniej jednak, na każdego, kto dotrze na metę czekają pamiątkowe medale.

Starty drużynowe

W Biegu Jakubowym, jako w jednym z nielicznych mogą wziąć udział czteroosobowe drużyny. W skład każdej z nich musi wchodzić przynajmniej jedna kobieta.

Bieg Jakubowy i imprezy towarzyszące

Głównemu dziesięciokilometrowemu dystansowi towarzyszy szereg biegów towarzyszących, których trudność została dopasowana do wieku uczestników.

Biegi towarzyszące:

  • Dzieci do lat 7 dystans 150 – 200 m,
  • Dzieci 8 – 10 lat dystans ok. 300 m,
  • Dzieci 11 – 13 lat dystans ok. 400 m,
  • Młodzież 14 – 16 lat dystans ok. 600 m,
  • Bieg na dystansie ok. 1300 m kat. OPEN,
  • Bieg Przebierańców ok. 600 m bez kategorii startują wszyscy przebrani,

Atrakcje czekające na uczestników biegu

Jedną z największych atrakcji jest Bieg Przebierańców. Utrzymany w formule rekreacyjno-zabawowej, odbywa się bez pomiaru czasu oraz bez podziału na kategorie. Jego trasa wynosi sześćset metrów i wiedzie przez nawierzchnię, którą pokrywa płyta chodnikowa i asfalt. Podczas zawodów wygrywa osoba, która wykaże się największą pomysłowością i stworzy najlepiej ocenione przebranie. Uczestnicy mają do wyboru starty indywidualne lub grupowe. Start oraz meta kolorowego biegu przebierańców znajduje się przy Bulwarach Dietla, a dokładniej przy Bramie numer 2. Trzy pierwsze osoby, które najszybciej dotrą na metę, a także  wzbudzą zachwyt własnoręcznie przygotowanym strojem otrzymają pamiątkowe puchary z grawerunkiem zawierającym informację o miejscu i czasie i okolicznościach otrzymania honorowej nagrody.

Odbywający się pod honorowym patronatem Prezydenta Olsztyna Półmaraton Jakubowy cieszy się ogromną sympatią mieszkańców. Każdemu wydarzeniu towarzyszy muzyka i liczne stoiska, przy których można skosztować miejscowych specjałów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *